Vodoliečba

Vodoliečba alebo hydroterapia je terapeutická, liečebná metóda, ktorá využíva vodu na liečebné účely. Táto prax siaha až do staroveku a bola používaná v rôznych kultúrach na liečenie rôznych ochorení a zlepšenie celkového zdravia. Vodoliečba môže zahŕňať rôzne druhy procedúr, ako sú perličkové kúpele, vírivé masáže, kontrastné sprchy, podvodné masáže, parné kúpele a ďalšie. Vodoliečba je obľúbená nielen pre svoje liečebné účinky, ale aj pre svoju schopnosť podporovať relaxáciu a celkový pocit pohody.

Vodoliečba môže pomôcť s rôznymi zdravotnými stavmi a problémami. Medzi hlavné prínosy patria:

 • Bolesť svalov a kĺbov: teplá voda a tlak z vody môžu uvoľniť napätie vo svaloch a zmierniť bolesť v kĺboch.
 • Zlepšenie obehového systému: hydroterapia podporuje lepšiu cirkuláciu krvi a lymfy, čo môže pomôcť pri liečbe hypertenzie a iných obehových problémov.
 • Rehabilitácia po zraneniach: liečebné procedúry vo vode môžu byť účinné pri rehabilitácii po zraneniach, ako sú zlomeniny, natiahnuté väzy alebo svaly.
 • Zlepšenie mobility: cvičenia vo vode môžu posilniť svaly a zlepšiť rozsah pohybu, čo je obzvlášť užitočné pre ľudí s artritídou alebo inými ochoreniami kĺbov.
 • Stres a úzkosť: relaxácia vo vode môže pomôcť uvoľniť telo a myseľ, čo znižuje stres a úzkosť.
 • Zlepšenie kvality spánku: kúpanie v teplej vode pred spaním môže podporiť lepší spánok tým, že uvoľní svaly a uvoľní napätie.
 • Liečba kožných problémov: niektoré formy hydroterapie, ako sú liečivé kúpele a aplikácie vody pri rôznych teplotách, môžu pomôcť pri liečbe kožných ochorení, ako je ekzém alebo psoriáza.
 • Podpora relaxácie a duševného zdravia: kúpanie vo vode má relaxačné účinky, ktoré môžu prispieť k duševnému blahobytu a zmierneniu duševného stresu.
   

Druhy vodoliečby v našich kúpeľoch:

 • Vírivý kúpeľ horných a dolných končatín spôsobuje vytrvalú jemnú masáž končatín so zlepšením metabolizmu kože, podkožia a povrchovej štruktúry svalov. Zabezpečuje ústup poúrazového opuchu, pôsobí relaxačne.
 • Vírivá kaskáda sa vykonáva jemnou masážou pomocou trysiek po stranách v špeciálnej vani. Teplota liečivej vody je nad 37°C. Procedúra má výrazné ozdravujúce aj relaxačné účinky.
 • Perličkový kúpeľ charakterizuje sýtenie minerálnej vody s teplotou nad 36 - 37 °C stlačeným vzduchom, ktorý sa privádza do dierkovaného roštu na dne vane. Bublinky vzduchu stúpajú odo dna k hladine a pôsobia na kožu mierne masážne.
 • Vírivka, celotelová masáž vodnými tryskami vo vani s teplotou vody 36°C zlepšuje krvný obeh, tlmí bolesti a behom niekoľkých minút uvoľní svaly unavené po fyzickej alebo psychickej záťaži.
 • Hydrokinezoterapia je pohybová liečba vo vodnom prostredí. Je ideálnym prostriedkom na prevenciu a terapiu najčastejších, ale aj tých zriedkavejších, porúch pohybového aparátu, využíva odpor vody proti pohybu, pre posilnenie svalových skupín a zníženie vplyvu gravitácie na kĺby a chrbticu. Cvičenie vo vode zlepšuje poruchy motoriky, zmierňuje bolesť, urýchľuje regeneráciu. Toto cvičenie v bazéne prebieha s terapeutom.
 • Podvodná masáž je intenzívna masáž prúdom vody, aplikovaná pomocou trysky. Podvodná masáž napomáha k uvoľneniu svalového napätia, zmierňuje bolesť kĺbov a zlepšuje krvný obeh, je vykonávaná vodným prúdom, tlak vody pri masáži je 0,2 -0,4 MPa, teplota 36 - 37°C.
 • Šliapací kúpeľ alebo Kneippov šliapací kúpeľ patrí medzi procedúry povzbudzujúce krvný obeh. Kúpeľ má priaznivé účinky na funkciu ciev, a tým zlepšuje prekrvenie. Kúpeľ sa aplikuje pri bolesti hlavy, migréne a nedokonalom krvnom obehu (syndróm studených nôh). Je tiež vhodný pri pocite unavených a nekľudných nôh. Kúpeľ sa vykonáva prestupovaním z teplej do studenej vody a opačne. Výkon sa strieda 6 - 10 krát a končí v studenej vode. Kúpeľ sa predpisuje na indikácie lekára.
   

Pre presmerovanie do cenníka, kliknite SEM

 

Fotografie sú majetkom spoločnosti Liečebných termálnych kúpeľov, a.s. Sklené Teplice.