Zameranie kúpeľov

Pre pacientov Zameranie kúpeľov

Účinky termálnych vôd

Liečivá termálna voda v našich kúpeľoch patrí svojím zložením medzi zemité vody mierne mineralizované s dominantným obsahom magnézia a kalcia, ktoré ju predurčuje na liečbu ochorení pohybového a nervového ústrojenstva. Termálna voda nateká do bazénov priamo z prameňa. Vďaka vzácnej výdatnosti prameňov, je liečivá termálna voda vo všetkých bazénoch. Účinky čistej termálnej vody tak môže náš organizmus vstrebávať v celej svojej sile. Termálna voda v bazénoch sa pravidelne dôsledne monitoruje a každý deň vymieňa. 

S čím vám pomôžeme

Zameranie kúpeľov

  • Poúrazové a pooperačné stavy vrátane operácií medzistavcovej platničky
  • Bolesti chrbtice, krížovej oblasti a kĺbov
  • Výmeny kĺbov, artritída, osteoporóza
  • Nervové zakončenia pohybového aparátu, indik. skupina VI
  • Reumatické ochorenia

Časté otázky

Aké sú účinky termálnej vody v kúpeľoch ?

Termálne vody v našich kúpeľoch sa začali pre zdravotné účely využívať koncom 15. storočia a začiatkom 16. storočia a využívajú sa dodnes. Účinky termálnych vôd podporujú centrálne a periférne prekrvenie organizmu, odbúravanie škodlivých látok v organizme a zrýchlenie metabolizmu. Minerálie sa cez kožu tela vstrebávajú do organizmu. Termálna voda v našich kúpeľoch má blahodarné liečivé účinky na pohybový a nervový aparát.

Čo spôsobuje zafarbenie vody ?

Zafarbenie vody spôsobuje obsah minerálov vo vode, minerálie sedimentujú a podľa obsahu minerálov sa voda zafarbuje do hneda, zelena a červena. Z historických zdrojov, známy doktor K. O. Moller preukáza: „Pramene sú veľmi čisté, ale usadenina na dne je červená a zelená. Brvná a lavice sa obaľujú kamenným povlakom a keď do vody vložíme striebro, zmení farbu akoby bolo pozlátené“.

Znamená to, že voda je špinavá ?
Voda nie je špinavá, je sfarbená obsahom minerálov.
Aké druhy minerálov obsahuje termálna voda ?

Termálna voda je síranovo–vápenato–horečnatá, stredne mineralizovaná, hypotonická. S mineralizáciou 2456mg/l. Liečivá voda v našich kúpeľoch je bohatá najmä na magnézium a kalcium.

Je možné kúpať sa vo vode, ktorá má teplotu až do 52,3 °C?

Dôsledne monitorujeme termálnu vodu v bazénoch, aby bolo jej vzácne minerálne zloženie zachované. Voda nateká do bazénov priamo z prameňa, preto sa mierne ochladzuje na teplotu prípustnú pre ľudský organizmus.

Ako často sa voda v bazénoch vymieňa ?
Voda v bazénoch sa vymieňa denne, čo umožňuje vstup do bazénov aj osobám citlivým na bazénové vody.
Prečo je parný kúpeľ parenica taký unikátny?

Jaskynný parný kúpeľ je PRÍRODNE vytvorená jaskyňa s kamenným vodopádom a s usadzovaním minerálov. Prameň termálnej vody, ktorý vyviera pod jaskyňou má 42 °C. Parný kúpeľ, tzv. Parenica je ojedinelý - je to európsky unikát, ktorý vytvorila sama príroda.

Odkiaľ sa privádza voda do bazénov ?

Raritou kúpeľov Sklené Teplice je výskyt termálnych prameňov s teplotou vody od 37 °C do 52,3 °C, z ktorých popri významných liečivých účinkoch vanie duch slávnej minulosti kúpeľov využívaných podľa historických prameňov už stáročia. 
 

V kúpeľoch vyvieralo 14 prameňov, pričom každý mal svoje meno. V súčasnosti kúpele využívajú 7 prameňov. Voda do bazénov sa privádza z hĺbkových vrtov prírodných prameňov. Doktor K. O. Moller spomínal: „Nejestvuje tu totiž kúpeľ ako v iných kúpeľných miestach, kde termálne vody vyvierajú zo dna kúpeľných bazénov. Termálne vody tu vyvierajú na blízkom vŕšku z travertínového pokrovu všade, kdekoľvek sa hlbšie zakopne“.

Môže pacient svojvoľne opustiť kúpele počas kúpeľnej liečby ?

Pacient, ktorý je v kúpeľoch na kúpeľnej liečbe cez zdravotnú poisťovňu, či už je to skupina A, alebo B NESMIE svojvoľne opustiť kúpele.